خدمات

عایقکاری تاسیسات

عایقکاری تاسیسات

 عایق کاری در تاسیسات

در تاسیسات به منظور جلوگیری از اتلاف انرژی و متعاقبا اتلاف سوخت دستگاه ها ، مخازن ، لوله ها و کانال ها و نیز جلوگیری از یخ زدگی احتمالی بایستی عایق کاری شوند.
دستگاه ها، مخازن ، لوله ها و کانال هایی که نیاز به عایق کاری دارند شامل آیتم های زیر می باشد.

 1. لوله های آبگرم کننده ( رفت و برگشت )
 2. لوله های آب سرد کننده (رفت و برگشت )
 3. لوله های بخار و برگشت کندانسیت
 4. لوله های آب گرم مصرفی و برگشت آب گرم مصرفی
 5. لوله های آب آشامیدنی ( به منظور جلوگیری از ایجاد کندانس)
 6. لوله های سوخت رسانی مایع
 7. منابع انبساط ( باز و بسته )
 8. مبدل های حرارتی ( مخزن کویل دار ، دوجداره و لوله و پوسته ای و .. )
 9. دیگ ها ( بخار و آبگرم و روغن و …)
 10. دودکش دیگ ها
 11. کانال های هوارسانی ( هوای گرم و هوای سرد )

عایق کاری چیست؟

منظور از عایق کاری ، عایق نمودن لوله ها ، کانال ها و مخازن با عایق حرارتی ( هدایتی و تشعشعی ) است بصورتی که عایق انتخابی مطابق با دما و محیط عایقکاری باشد.
برخی از لوله ها و دستگاه ها در فضای باز هستند و صرفا عایق کاری حرارتی جوابگوی کار نبوده و باید از عایق های چند منظوره حرارتی و تشعشعی و رطوبتی استفاده کرد.

عایق کاری لوله ها

به منظور محافظت عایق در برابر نفوذ بخار آب ، از الیاف معدنی و روکش های آلومینیومی و… به عنوان مواد پوشش عایق روی لوله ها استفاده می گردد. کاربرد این نوع روکش ها برای درجه حرارت سرد و گرم بسیار مناسب می باشد.بدیهی است استفاده از این نوع پوشش ها به شرایط بهره برداری بستگی دارد.
عموما این پوشش ها با ورقه های فویل آلومینیومی یا کاغذ کرافت پوشیده و تقویت می گردند.در بعضی موارد ، استفاده از لوازم جانبی جهت افزایش مقاومت سطح نهایی این پوشش ها مورد نیاز می باشد.روکش پوشش های نهایی در معرض دید غالبا به منظور ایجاد سطح ظاهری بهتر(سطوح صاف ، صیقلی و تمیز ) با پارچه کرباس پوشانده می شوند.

عایق کاری فلنچ ها

عایق کاری فلنچ ها و اتصالات بوسیله ی تولیدات عایقی با سایزها ی استاندارد ، کار دشواری است . به همین دلیل برای عایق کاری این نوع مقاطع ، بهتر است از عایق های نوع پتویی با لایه کرباس و یا روکش های PVC استفاده نمود.

عایق کاری اتصالات

عایق کاری اتصالات یکی از اقدامات اساسی و مهم در سیستم های لوله کشی است.عایق کاری زانویی ها در محل اتصال زانویی به لوله معمولا به مورد اجرا گذاشته می شود.عموما مواد مشابه با همان ضخامت عایق لوله ها برای انجام عایق کاری زانویی ها نیز مورد استفاده قرار می گیرد. در بعضی موارد مانند اتصالات لوله ای با چند درجه آزادی ، ضخامت عایق مورد استفاده برای این نوع اتصالات بیشتر از ضخامت عایق دور لوله ها می باشد.
همچنین در این موارد می توان از عایق های پیش ساخته شده برای عایق کاری اتصالات استفاده نمود. چرا که نصب آن ها به مراتب آسان تر می باشد. عایق کاری اتصالات نیز مانند لوله ها توسط پارچه و کرباس برای محافظت بهتر و ایجاد سطح ظاهری مناسب تر ، انجام می پذیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه − هفت =